Talno gretje in talne obloge
PVC vinilne talne obloge
Delimo jih v dve skupini:
- heterogene
- homogene
Heterogene obloge:
Sestavljene so iz dekor filma in spodnjega sloja, ki ga mojster nanaša na posebno mrežico. Heterogene obloge so namenjene širši uporabi saj so cenovno ugodnjejše. Debelina je od 1,2 do 4,5 mm. Seveda obstajajo različne zato moramo biti pozorni, saj nekatere niso primerne za talno ogrevanje.
Homogene obloge:
So enoslojne in seveda primernejše za talno ogrevanje. Homogene obloge so debele od 2 do 3,5 mm.
Linolej:
Linolej ne narejen iz plute, lanenega olja, različnih smol in lesne moke. Primeren je za uporabo v javnih prostorih, saj je zelo vzdržljiv. Priporočajo ga za v šole, vrtce, bolnišnice, zdravstvene domove itd….
Linolej izdelujejo v različnih debelinah od 2mm pa do 3,2mm. Linolej pri uporabi s talnim ogrevanjem ni občutljiv na višje temperature(do nekje 40 stopinj celzija), ni občutljiv na morebitna temperaturna nihanja talnega ogrevanja. Prednosti so tudi : trpežnost, enostavnost polaganja, ne povzroča alergičnih reakcij in ni elektrostatičen. Poudariti pa je potrebno da linolej ni primeren za vlažne prostore. Pred polaganjem ga je potrebno razviti in razprostreti, tako da se prilagodi temperaturi in zračni vlagi v prostoru.
Laminati:
Laminat je sodoben izdelek in je po videzu zelo podoben parketu. Polaganje laminata je izredno lahko, saj se zlaga skupaj kot sestavljanka. Kot pri parketu se je potrebno držati navodil proizvajalca, glede temperature tlaka s talnim ogrevanjem in zračne vlage v prostoru. Že stopinja ali dve več pomeni pri kasnejšem ohlajanju milimetrski razmah med utori laminatnih plošč. Stranke se vse pogosteje odločajo za laminat, saj je lažji, enostavnejši in predvsem tudi v nekaterih primerih cenovno ugodnejši. Laminat je tudi zelo primeren za prostore s talnim gretjem.
Pri odločitvi za talno ogrevanje se moramo zavedati, da bomo pozneje seveda tudi omejeni pri izbiri talnih oblog za na tlake s talnim gretjem.
Parketi in gotovi parketi:
Parket izdelujejo iz različnih vrst lesa, najpogosteje so to hrast, bukev in jesen.
Bukovega parketa zaradi svojih lastnosti se za talno ogrevanje ne priporoča. Značilnost bukovega lesa je hidroskopičnost, kar pomeni da rad veže in oddaja vlago. Zelo primerna vrsta lesa je slavonski hrast, imenovan dob. Ta vrsta lesa ima zelo fino strukturo.
Zaradi zagotavljanja optimalne toplotne prevodnosti se priporoča debelina parketa med 8 in 12 mm in ne od 16-22mm kot je v navadi za parket, kjer ne uporabljamo talnega ogrevanja. Za talno ogrevanje je najprimernejši parket ki ni izdelan iz enojnega sloja, pač pa iz več slojev (dvoslojni, troslojni) saj tako prekinemo napetosti v lesu ob širjenju in krčenju, glede na temperaturne razlike. Za talno gretje tako najpogosteje priporočamo dvoslojni parket (med 8-12mm debeline), zaradi hitrjše prevodnosti toplote v prostor.
Pri pripravi tlakov za polaganje in poznejšem polaganju, se moramo ves čas držati navodil proizvajalca. Posebno pozornost moramo nameniti tudi vrsti laka, zaradi talnega ogrevanja. Pri klasičnem načinu ogrevanja se največkrat uporablja olje, vodni lak ter poliuretanski lak.
Talno ogrevanje nadpovprečno suši zrak, ker pa poliuretanski laki potrebujejo najmanj 60% vlage se moramo na priporočilo mojstra odločiti tudi za uporabo naprave za vlaženje zraka. V nasprotnem primeru nastanejo na površini laka majhne luknjice,ki pa zelo kazijo izgled parketa.